مرکز مطالعات و توسعه آموزش علوم پزشکی

اهداف و وظایف کمیته

آخرین بروزرسانی: ۱۳۹۶/۰۹/۲۷ ۰۹:۵۵| تعداد بازدید: 11

 

معرفی:

 با افزایش حجم فعالیت‌های دانشگاه علوم پزشکی در حیطه‌های مختلف آموزشی، پژوهشی و درمانی، مسئولیت اعضای هیأت علمی در تربیت فراگیران اهمیت روزافزونی پیدا کرده است. در راستای رسالت سازمانی مرکز مطالعات و توسعه آموزش دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه در ارتقای کیفی سطح آموزش و یادگیری با هدف تربیت نیروی انسانی توانمند برای ارائه خدمات سلامت به آحاد جامعه با بالاترین کیفیت، توجه به ضرورت‌های توانمندسازی حرفه‌ای اعضای هیات علمی دانشگاه به عنوان عوامل اجرایی تربیت فراگیران دانشگاه حائز اهمیت فراوان است. علاوه بر این، باور ما بر این است که در کنار اعضای هیأت علمی، دانشجویان تحصیلات تکمیلی، دستیاران تخصصی و فوق تخصصی، و حتی دانشجویان علاقمند و توانای دوره‌های تحصیلات مقدماتی، پتانسیل تبدیل شدن به مدرسینی تأثیرگذار در توسعۀ آموزش علوم پزشکی را دارند و بنابراین گروه هدف بالقوه‌ای برای توانمندسازی به شمار می‌روند.

 

وظایف:

واحد آموزش اساتید مسوولیت سازماندهی، برنامه‌ریزی، اجرا و نظارت بر فعالیتهای توانمندسازی مدرسین را در زمینه‌های

(1) اصول و مبانی آموزش پزشکی؛

(2) مهارت‌های آموزشی و مشاوره‌ای؛

(3) اخلاق و رفتار حرفه‌ای در آموزش؛

(4) رهبری و مدیریت تغییر آموزشی؛

 

برگزاری دوره‌ها و کارگاه‌های کوتاه‌مدت توانمندسازی برای اعضای هیات علمی متناسب با نیازهای ایشان و اهداف چشم‌انداز آموزشی دانشگاه، پیگیری استقرار شبکه آموزش علوم پزشکی در سطح گروه‌ها و بخش های آموزشی دانشگاه، و پیگیری راه‌اندازی ژورنال کلاب و کارگاه های آموزش پزشکی در سطح دانشگاه، اهم فعالیت‌های این واحد را تشکیل می‌دهند.

یاددهی و آموزش، فعالیت‌هایی دارای ارزش در تمامی رشته‌های علمی، تمامی رده‌های فراگیران، و در محیط‌های بالینی و غیربالینی هستند. تلاش‌های واحد آموزش اساتید در جهت تقویت حرفه‌ای آموزگاران دانشگاه علوم پزشکی تهران و مسلّح کردن آنان به ابزارهای کارآمد و به‌روز برای یاددهی است. شعار واحد آموزش اساتید این است که «همۀ ما همزمان آموزگار و فراگیر هستیم.»